Diyarname
Festîvala Çand û Turîzmê ya Ehmedê Xanî îro dest pê bike. Vaye hemû bernameya festîvalê...
7'emîn Festîvala Çand û Tûrîzmê ya Ehmedê Xanî ku li Bazîdê li aliyê Şaredariya Bazîdê ve tê li dar xistin iro dê saet 09'an de li Qesra Îsheq Paşa bi axaftina Şaredara Bazîdê Canan Korkmaz dest pê bike.
Festîval sê rojan berdewam dike. Di festîvalê de Hevserokê DTP'ê Ahmet Turk, parlementer û şaredarên DTP'yî, Koma Girava Rojê, Koma Çar Newa, Îlkay Akkaya, Ferhat Tunç, Koma Rewşen jî di nav de gelek kes dê bibe mêvan.
Vaye hemû bernameya festîvalê
31 Tîrmeh:
Destpêka Festîvalê: Qesra Îsheq Paşa
Saet: 09.00-10.30
Axaftin: Şaredara Bazîdê Canan Korkmaz
Guhdarî: Mûzîka sarayê ya kurdan
Kokteyl
Panel
Mijar: Deng û gotina yekemîn a di ronensasa kurdan de Ehmedê Xanî
Beşdar: Şerafettîn Eryilmaz, Faîk Bulut, Cevdet Baycan
Moderator: Şefîk Beyaz
Cih: Qesra Îsheq Paşa
Saet: 10.30-12.00
Serdana turbeya Ehmedê Xanî
Saat: 12.00-12.30
Vekirina pêşengeha Koma Folklorê ya Xanî-Der
Pêşengeha wêneyan a Cîhan Aydin
Mijar: Teqemenî
Cîh: Bexçê Xanî-Der
Saet: 14.00-14.30
Pêşengeha wêneyan a Îhsan Kaçar
Mijar: Pêşberî hev ketin
Cîh: Li ber şaredariyê
Saet: 14.30-15.00
Şano Koma Şanoyê ya Arzeba ya NÇM'ya Mersînê
Listik: Name
Cîh: Qesra Çandê
Saet: 15.00-16.30
Koroya zarokan û konsera dengbêjan
Koroya Zarokan a Cizîrê
Dengbêj: Aynur Karatay, Yusuf Akkuş, Mele Turan (Bazidî), Bekîr Akkuş (Îdir), Abdulkadîr Ozbey, Behiye Bakî (Wan),
Cîh: Ber Şaredariyê
Saet: 17.00-19.30
Fîlm
Stranên Welatê Dayika min
Derhêner: Behmen Qubadî
Cîh: Li ber Şaredariyê
Saet: 20.00-22.00
1 Gelawêj
Pêşbaziya Hespan
Rêgeh: Gundê Tapîya ber Şaredariyê
Saet: 08.30-09.30
Beza Azadiyê ya Orhan Dogan
Rêgeh: YÎBO - ber Şaredariyê
Saet: 10.00 - 11.00
Panel
Mijar: Deng û gotina yekemîn a di ronensasa kurdan de Ehmedê Xanî
Beşdar: Zana Farqînî, Samî Tan, Mîraz Ronî
Moderator: Hemîd Dilbihar
Cîh: Salona Sporê ya Kutlu Aktaş
Saet: 10.30-12.30
Merasîma Xelatan
Cîh: Ber Şaredariyê
Saet: 13.30 - 14.00
Şano Şanoya Bakûr ya NÇM'ya Stenbolê
Lîstîk: Em Hene
Cîh: Qesra Çandê
Saet: 14.00-15.30
Belgesel
Deng
Derhenêr: Fîlîz Işik
Cîh: Qesra Çandê
Saet: 15.30-16.00
Guhdariya Helbestan
Mijar: Aşîtiya bi zimanê helbestvan
Helbestvan: Sezaî Sarioglu - Welat Dilken
Cîh: Salona Civînê ya Kutlu Aktaş
Saet: 16.30 - 17.30
Meşa Mîhrîcanê ya bi Meşaleyî
Cîh: Ber Şaredariyê--Stadyum
Saet: 18.00-18.30
Konser
Axaftinên Destpêkê: Şaredara Bazidê Canan Korkmaz, Serokê Rêxistina Bazidê yê DTP'ê Hasan Elçî
Humermend: Ozcan Evren, Huseyîn Zeren û Koma wî, Koma Mala Mizîkê ya Çanda Ehmedê Xanî, Îlkay Akaya, Ferhat Tunç
Cîh: Stadyum
Saet: 18.30-24.00
2 Gelawêj
Ger
Cihê gerê: Qesra Îshaq Paşa, Tirba Ehmedê Xanî , Gemiya Nûh, Kozika Meteor, Şikeftên Buzê
Rêzan: Rojnamevan-Nîvîkar Cevdet Baycan
Cihê Kombûnê: Garaja Şaredariyê
Saet: 08.00-10.00
Fîlm:
Di Plana Nêz de Kurd
Derhêner: Yuksel Yavuz
Cîh: Qesra Çandê
Saet: 10.00 - 11.30
Ji bo Bîranîna Servet Bagci Şahiya Bafirokan
Cîh: Lalezar
Saet: 12.00-13.00
Panel
Mijar: Di Çareseriya Pirsgirêka Kurd de Modela Çareseriya Demokratik
Beşdar: Parlementerê Stenbolê yê serbixwe Ufuk Uras, Rojnameger û Nîvîskar Murat Belge, Akademîsyen Erol Katircioglu û Ozgur Sevgî Gural,
Moterator Ayhan Bîlgen.
Cîh: Qesra Çandê
Saet: 13.30 - 16.00
Şano
Teatra Arsen Paladov
Lîstîk: Ji Jiyanê Çend Dîmen
Cîh: Salona Sporê ya Kutlu Aktaş
Saet: 16.30-18.00
Konsera Dawî
Axaftinên Dawî ya Festîvalê: Şaredara Bazidê Canan Korkmaz, Hevserokê Giştî yê DTP'ê Ahmet Turk
Hunermend: Yunusa Agirî, Koma Grava Rojê, Koma Çarnewa, Koma Rewşen